PET kamšteliai labdarai?

Užkliuvo mano akys už Kamštelių vajaus 2014. Jo metu vaikai iš visos Lietuvos mokyklų rinko PET butelių kamštelisu, darė iš jų įvairiausias “instaliacijas“. Graži iniciatyva. Birutė Jakučionytė jau ne pirmus metus imasi tos socialinės iniciatyvos. Mokyklos gavo knygų – smagu ir gera. Daugiau apie tai čia – gal dar jūsų vaikų mokykla apie tai nieko nežino?

Kamštelių rinkimo vajus yra populiarus kasdienis reiškinys Lenkijoje. Apie tai parašiau Birutei. Ir iškart gavau atsakymą. Tada sėdau rašyti dar. Gal ir jums bus įdomus tas mano laiškas.

SveikaBirute,

 
tokia mano patirtis iš Lenkijos, kai dažnai ten lankiausi darbo reikalais ir gyvenau. Kiek teko domėtis, tai pas juos atkeliavo iš Vakarų. Šiek tiek domėjausi, kad pvz JAV kažkada už 14000 PET butelių kamštukų vėžiu sergantys ligoniai galėjo gauti vieną valandą nemokamą chemoterapijos  procedūros.
 
Lenkijoj, atrodo, tą akciją pradėjo vieno Krokuvos universiteto studentai, kurie ir dabar koordinuoja tą veiklą ( http://www.zakretki.info – daug čia informacijos, galima pasikaityt, kad būtų aiškiau, kaip viskas vyksta, Galima jiems pasiskambint ir turbūt mielai  papasakotų)
Jie norėjo padėti savo pažįstamam,  todėl suorganizavo tokią. tai, kas atrodė neįmanoma, tapo visą Lenkiją apėmusiu vajumi.Dangteliai – maži, patogūs, tai ne stiklas, kuris pavojingas, ne buteliai, kurie užima daug vietos, skardinės – nelabai etiškas reikalas, nes jų turinys dažniau alkoholis, nei kas kita. Žodžiu – kamštukai maži, sunkūs ir nekelia daug transportavimo problemų:)

Kamštelius žmonės ( mes ofise turėjom vieną merginą, kuri užsiimdavo nuvežimu iš bendradarbių surinktu į kažkokį fondą, kuriame vėl gi savanoriai rūšiavo, svėrė ir vežė priduoti. Tad pinigai ateidavo į sąskaitą – kaip tai daryti – ar pagal ligonius atskiros sąskaitos, ar bendra, nesidomėjau. Žinau, kad kai surinkdavo visą sumą, tada pirkdavo vežimėlį ar apmokėdavo reabilitaciją. Žinoma, tai daro ir atskiri asmenys, kurie nepriklauso jokiam fondui ar labdaros organizacijai, vet cia jau kitas reikalas, kartais gal ne visada gali būti švarus.
 
na ekologijso dalykai aiškūs – butelį be kamštelio suspausti galima, o užsuktą nesuspausi, kamštelis, kiek suprantu yra kitoks plastikas, taigi vis tiek reik juos atskirti – ir ten tie antrinių žaliavų rūšiuotojai sutaupo laiko, miškai, pamiškės ir paežerės švaresnės lieka. Mokyklose kaip suprantu, kamštelių rinkimas jau yra pirma ekologijos pamoka su konkrečiu rezultatu. Kitas dalykas, kad tai, kas vaikams žaidimas, suaugusiajam šito rūšiavimo tikslas yra labiau emocinis – pagalba konkrečiu pirkiniu neįgaliam žmogui labiau skatina rūšiuoti, nei tiesiog neįsivaizduojama švaraus pasaulio misija. 
 
Manau, kad bet kokia organizacija galėtų taip daryti – ir maisto bankas, ir gyvūnų globos organizacijos. Man regis tas reikalas būtų labai svarbus ir  reikalingas.
Grįžtant prie ekologijos temos – mano dukra studijuoja Švedijoje, ir kai aš pamačiau, kaip jei rūšiuoja ir kiek pas juos prie namo esančiame šiukšlių namuke yra konteinerių skirtingiems dalykams – turbūt jau 11, supratau, kad  tai nerealus socialinis projektas. kita vertus, laukiu nesulaukiu, kas pasiūlys įstatymo projektą, kuris numatys privalomą tekstą apie tai, į kokį konteinerį ir kaip išvalytą tarą dėti. Išvyniojai sviesto popieriuką Švedijoje ir žinai, kur jį išmesti. Va čia mums dar toli augti. Bet augimas visada gražus.
 
Jei dar galėčiau būti kuo naudinga, prašom kreiptis.  Šiuo metu bedarbiauju, taigi prisigalvoju sau veiklos:)
/J
Na, kokių gražių idėjų jūs esate matę? Gal kokia nors jus  kamuoja? Gal norisi kažką naudingo padaryti, bet nerandate kompanijos? Matau, kad mano rašinėjimus skaito žmonės iš įvairiausių šalių, juk kas jusm atrodo normalu, mums čia gali būt WOW:)
 Noriu klausytis. Kartais jaučiuosi lyg pati sau dienoraštį rašyčiau…
Brūkštelkit komentarą, dalinkitės patirtim, gal tai bus gražios iniciatyvos pradžia?

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: