Apie liguistą moterų savikritiką

Benardydama po internetus vaikoma savo besitęsiančio susidomėjimo neuroekonomika, randu daug įdomių dalykų. Kaip ir šis tyrimas, kuris Weightwatchers užsakymu  buvo padarytas Jungtinėje karalystėje.

Žinoma, ten, UK, gal viskas kitaip nei čia, bet kai kurie dalykai yra universalūs ir , deja, nedžiugina. Tyrimo imtis nebuvo ekstremaliai didelė, bet 2000 moterų jau yra jėga. Ir balsas.

Vidutinė moteris per dieną maždaug 8 kartus kritikuoja save. Daugiausiai ji plaka save už savo svorį ir išvaizdą – tai absoliutūs favoritai. Gal šiek tiek mažiau jos kritikuoja save, kad nepakankamai uždirba.  Lyg to mažai būtų, jos dar nuvertina ar sąmoningai nepatiki komplimentais, kuriuos gauna.

85% moterų norėtų būti geresnės sau pačioms
88% moterų nekritikuoja kitų taip ir už tai, kaip jos Kritikuoja Pačios save
89% sako tokius komplimentus kitiems, kokių niekada nepasakytų sau.

Paradoksas – komplimentų reikia, jų norisi, nes jie tarsi vanduo augalui, o va kaip – laistykit mane, laistykit, o aš specialiai džiūsiu!

JAUTI, KAIP TAVIM MANIPULIuoja?

Iš kur tas krikščioniškas (?) pasiplakimas? Ar iš tikrųjų  tas, kuris save kritikuoja ir smerkia, yra vertas daugiau pasitikėjimo ir pagarbos? Ar tokia savikritika yra kuklumo ženklas? Nors visuomenė labai mėgsta tuos, kurie save pakritikuoja ir pasauliui rodo, kokie jie netobuli.

Iš tiesų bet kuris psichologas pasakys, kad žmogumi, kuris save kritikuoja ir nuvertina, lengva manipuliuoti.  Na ką, aš tokia nekokia, nei tokia, nei anokia, ar aš verta kažko daugiau? Gražesnės šeimos, geresnio elgesio, daugiau pagarbos,  dėmesio? Man blogai – man taip ir reikia. O jei dar kažkas pasakys „Kur tu geriau rasi?“

Na, darbdaviams tai patogu – toks atpirkimo ožys, kuriam galima suversti visas kaltes,  darbus, jis nosim žemę ars net savaitgaliais, kad tik svetimose akyse „išaugtų“.  Jei save kritikuoji, vadinasi nesi savim patenkintas. O reklamos kūrėjai  trina rankas –  tuoj rasim daugybę būdų tą nepatenkintą savimi patobulinti. Brangiai.

VIEN TOBULYBĖS APLINK

Selfių mados, nuostabybių nuotraukos socialinėje medijoje dar labiau išpūtė išorinio vaizdo svarbos burbulą. Sveikas darbo ir šeimos gyvenimo balansas, kuris nėra taip lengvai pasiekiamas ir išlaikomas – dar viena priežastis, kodėl moterys  linkusios kritikuot save. Per daug dirbi, lakstai po komandiruotes, darai karjerą – kokia tu moteris, jei neturi laiko vaikams ir jų namų darbams, o kur bendros vakarienės su šeima, o maisto gaminimas, sportas ir raumenukai,  o namų tvarkymas? Jei nedirbi ir augini vaikus – kam tu įdomi su palutėmis ir „utiutiumažuti einam dabar kakučio“?

Tai, kad tokia totali nemeilė sau yra didžiulė problema, rodo ta tyrimų eilutė, kad maždaug pusė moterų pirmą kartą sau rykšte užsimoja iki pusės dešimtos ryto. Atrodo, kad rytas turi būti  tas metas, kuris gerai nuteikia visai dienai, tai kokia ta diena gali būti gavus bizūno?

42% moterų niekada nesako sau komplimentų, dėkuidie, bent jau  likusi dalis nors kartą per dieną pagalvoja apie save kažką pozityvaus.

Veidrodžiai ir parduotuvės ypač skatina kritiką sau. Atrodo, kad reikėtų sudaužyti visus veidrodžius, nes į juos žiūrėdamos namie ar išėjusios apsipirkti (na, be veidrodžių ten niekaip) moterys tiesiog pratrūksta kritika sau. 60% moterų prisipažino, kad būna dienų, kai jos nonstop per visą dieną save dubasina.

Jei fizinį ir psichologinį smurtą prieš kitus galima uždrausti įstatymu, tai kuo galima uždrausti psichologinį smurtą prieš save?

GĖDINGAS TOP 20

 1. Aš per stora.

2. Mano plaukai nesutvarkyti

3. Mano per didelis pilvas.

4. Privalau sportuot, bet to nedarau.

5. Atrodau prasčiau nei kitos moterys.

6. Uždirbu per mažai.

7. Sakau  „šiandien aš per stora“

8. Nenešioju tų drabužių, kuriuos norėčiau

9. Nesu tokia fotogeniška, kaip kitos Instagrame ar FB

10. Gaudama komplimentus, pasakau kažką negatyvaus apie save.

11. Rūpinuosi, ką kalba apie mane kiti žmonės.

12. Jaučiuosi per prastai apsirengusi.

13. Nesu stilinga.

14. Mes (su partneriu) nepakankamai mylimės.

15. Neturiu jokių kūrybinų sugebėjimų kaip kitos moterys.

16. Mano užpakalis per didelis.

17. Nesu tokia organizuota, kaip kitos moterys.

18. Nepraleidžiu tiek laiko su draugais, kiek norėčiau.

19. Aš netinkamai (per mažai/ visai ne) pasidažiusi.

20. Nesu patraukli savo partneriui. 

O JIEMS GILIAI DZIN

Parodžiau šitą sąrašą trims savo bičiuliams: visi skirtingo amžiaus, socialinio statuso ir šeimyninės padėties. Atsakymai buvo tokie:

– Ar jūs iš tikrųjų tokios durnos dėl to parintis?

– Galima pagalvot, kad jei save kritikuosi, tai kiti nekritikuos?

– O dabar man dėl to dar reikia jūsų visų labiau gailėt? Komplimentus sakyt, kuriais  netikit? Susitvarkykit galvas.

Mano draugės senelis sakydavo vieną gerą frazę: „Kas savęs negiria, į tą perkūnas trenkia“.  Šyla oras, tuoj žaibų ir griaustinių bus, jei nesinori būt nutrenktom perkūno, pats laikas susirūpint. Ir susitvarkyt galvas.

 

3 komentarai “Apie liguistą moterų savikritiką

Pridėti Jūsų

  1. Tai jau taip, yra vyrai papiniai, yra šikniniai.Tai vienu atveju moterys gali skųstis dėl papų, kitu atveju – dėl šiknos. Svarbu laiku išsiaiškint, kuris koks ir kas patinka:) Ir jau problemos nebėra… Reik ieškot kito, jei ką :)

    Patinka

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: