MOTERIE, TAVO VARDAS LAUKIMAS!
Moterie, gal su tuo romanu ir jo herojumi jau nesieji jokių ateities vilčių ir gerai išmokai atskirti seksą nuo meilės. Turbūt kenti, nes įsimylėjai ir nebegali apsisukt ant kulno ir nueit horizonte matydama daugiau nei tik rūką. Žinau, Tu kantri, nes jis galų gale paliks žmoną. Na, gal ir neves, gal net neišsiskirs, bet bent jau imsit gyvent kartu. Tikrai paliks, nes taip sakė. Ne kartą. Nes jis žmonos nemyli ir su ja nemiega. Tarp jų nieko bendro, liko tik formalumas, bet dabar blogas laikas, gal po mėnesio. Gal po metų. Jau rašiau apie tai, kaip save plakat ir kaip dar aplinka prideda, bet jūsų meilė juk stipresnė už viską.Tam, kad išsiskirtum, reikia labai norėt. Skirtis. Labiau nei mylėt. Nes procesas nėr lengvas. O žmonės linkę vengti nemalonių, skausmingų išgyvenimų, kliūčių ir nepatogumų.– O tai ko Tu nevedi tos savo gražuolės? – klausiu tiesiai šviesiai.
– Jei galvoji, kad palikt žmoną taip lengva, tai reiškia, kad niekad neturėjai žmonos!“ – sako jis man.
– Ir ačiū Dievui!
KOL MIRTIS JUOS IŠSKIRS
Vakarieniaujam užsienyje su seniai nematytu bičiuliu ir jo drauge, apie kurios atsiradimą prieš trejus metus buvau perspėta ir paskui nuolat informuojama apie jų bendro gyvenimo aktualijas. Ant abiejų rankų žiedai net spigina akis. Nustembu, nes apie vestuves nieko neužsiminė. „Mes ir nesituokėm. Nusipirkom žiedus, užmovėm vienas kitam dar parduotuvėj ir viskas. Oficialūs popieriai neapsaugo jausmų, tik komplikuoja kitus su meile nieko bendra neturinčius ekonominius dalykus. Santuoka – ne draudimo polisas. Negali apsidraust, kad neįsimylėsi ko nors kito.“ Sako jis, o šypsosi abu, kaip jais netikėt? Tai už tai ir gurkšt. Gal geriau ten, kur mūsų nėra, bet užtenka jam tris kartus garsiai pasakyt, kad skiriasi ir po to iškart tampa laisvuoju agentu. Pas mus kitaip – jei viešai (per pusvalandį) prisiekei mylėt, viešai sulaužytą priesaiką pripažinti reikės gerokai daugiau laiko. Nemalonu. Užtat todėl niekas ir nelekia skirtis iškart. Turi gerai užknisti arba laisvės užsinorėti. Prisipažinti, susimovei prisiekdamas amžiną meilę, sunku. „Meilė ir santuoka – kaip muzika ir ekonomika. Ir meilės būna skirtingos. Aš savo žmoną pasižadėjau mylėt ir myliu, bet jau ne kūniškai. Ji nuostabi mama, fantastiška draugė, mes su ja tiek druskos jau suvalgėm…litrais dar dabar vandenį siurbiam. Skirtis būtų kvaila, geresnio žmogaus, kuriuo pasitikiu, aš nesurasiu.“ „Blem, o ar ji tavim pasitiki, žalty Tu? “- beveik noriu nuraut galvą savo seniai vedusiam bičiuliui. Ir kodėl aš tiek žinau apie juos? Būtų ramu (kaip visiems kitiems) matyti laimingą šeimą, kol mirtis juos išskirs.NE PINIGUOSE LAIMĖ. O GAL?
Įsivaizduokit, koks sveiko proto žmogus pjaus mašiną ar verslą per pusę? Net jei ne pjūklu. Net jei ne per pusę… Tik skiriantis niekas nieko po lygiai nedalina. Pamenu legendinę pažįstamo frazę „Skirčiausi, bet namo gaila“. Ir man būtų gaila, jei būčiau savom rankom stačiusi gyvenimo svajonę. O jei dar kreditas už namą kabo, tai pats nabagas turės mokėt, nes jis išeina, negi šeimą su vaikais išvarys? Iš namo kraustytis į butuką? O kaip garažas su septyniom lentynom laidelių, virvelių ir varžtelių, trys dėžės atsuktuvų, replių ir kitokių reikalingų dalykų? O kur dar keturratis? O gal motociklas? Ir priekaba. Kur meškeres dėt? O mašina? Gi nepaliks žmonos su vaikais užmiesčio name be džipo. Jis gi neištikimas, kaltas, kad maža nepasirodytų, bus ir teismo mokesčiai. O dar alimentai paskui? Skyrybos kainuoja. „Gal aš idiotas, kad po keturiasdešimties pradėčiau nuo minuso? Na, ok, ne nuo minuso, nuo nulio.“ – atsako kitas ciniškai, kai paklausiu, ar tik ne tas sukauptas turtas ir pinigai jį laiko šeimoje, kur jau svetimų kvepalų šleifas tapo savų namų kvapo dalimi?TIE, IŠ SMĖLIO DĖŽĖS
Jei herojus turi namą, butą, romaną ir neturi vaikų, meilužė gali jaustis laimėjusi aukso puodą. Tikrai. Jis lengviau išslysta atostogauti be žmonos, jo vakarai neužimti namų darbų tikrinimu, vežiojimu į būrelius ir savaitgalio žygiais „Parodyk vaikams Lietuvą“. Ir jei kada skirsis, tai emocinio skausmo ir psichologinio spaudimo skyrybų metu bus gerokai mažiau. Vaikams skyrybos tikrai ne į naudą – nebent labai civilizuotos, finansiškai neskausmingos būtų – be kovos dėl turto, ginčų dėl pasikeitusio šeimos gyvenimo ritmo ir įtampos. Bet tokių beveik nebūna. Net ir visai vidutinės kokybės tėvas streso savo vaikams tikrai nenori. Dar ne laikas. Dar jie per maži. O gal dar tik paaugliai? Kad ir kaip bandys įtikint, kad skiriasi su mama, o ne su jais, gali nepadėti. Nors… po skyrybų būna, kad vyras tampa atsakingesniu ir geresniu tėvu nei šeimoje. Kai vaikai užauga, irgi visaip būna. Ir nugyvena kartu tėvai su savo nemeile iki auksinių vestuvių, kad tik vaikų neskaudintų. Nors ne visi. „Tai, kad mane pasmerkė visi aplink, nieko, bet dukros nustojo su manim kalbėtis. Visos trys. Suaugusios. Nebendraujam. Visai. Pasmerkimas toks, kokio nesitikėjau. Na, aišku joms linkiu ilgų ir laimingų santuokų, bet jei skirsis, gal tada supras, kad man irgi laimės norisi.“ŽMONA – ESMINĖ SKYRYBŲ KLIŪTIS
Ir priežastis. Nebūtų santuokos, nebūtų žmonos, nereiktų skirtis. O žmonos skyrybų atveju atsiskleidžia netikėtais asmenybės kampais. Vienos iškart paleidžia „eik, eik“ ir dar lauknešėlį įdeda. Ne todėl, kad nemyli, gal net myli labiau. Supranta, kad kitaip nebus ir dar gerbia vyro likučius. Paskui jau nebegerbs, bet tada bus dzin. Bet va ką sako jie: „ Kai ėjau iš namų, ji manęs net nesulaikė. Žinoma, matė, kad blaškausi tarp jų dviejų, bet dabar galvoju, jei būtų bent žodžiais pasakiusi, kad esu svarbus ir jai ir vaikams, turbūt būčiau atsipeikėjęs. Reikėjo, kad nepaleistų. Paleido… “ Antrasis tipas – pats pavojingiausias, nes tokios moterys nesirenka priemonių išsaugoti šeimą, jų buvęs intelektas ir elegancija dingsta, užtat prabunda protą praradusios bobos instinktai: šantažuoja vaikais, žada žudytis ir net vaidina tai su kruopščiu vaistų parinkimu ir teatrališkomis scenomis, skambina meilužei, tepalus ant jos mašinos pila ar padangas bado. Taip, va būtent, čia ta žanro klasika, kai „mes jau net kartu nemiegam ir mūsų santuoka tik formalumas“. Draskosi lyg jai nebūtų formalumas. Nes nėra. Na, aišku, tam norinčiam išsilaisvinti irgi gyvenimo nebėra. Kontroliuojamas kaip su policijos apykoje – „žingsnis į šalį ir šausiu“. Trečios gi santuoką gelbsti elegantiškais ir profesionaliais būdais: bando susigrąžinti vyro dėmesį ne tik nauja šukuosena, nuo priešskyrybinio streso padailėjusiosmis kūno formomis, naujais erotiškumo garą leidžiančiais pirkiniais ar porų psichoterapijos seansais. Ir tai padeda. Turbūt. Atitolinti atomazgą. Iki kito karto. Įtampa tokia, kad abu draugiškai dalijasi vienu kraujo spaudimo aparatu ir paskutiniu konjako šaukštu „nervams nuraminti“. O jei, sakykim, kitose svarbiose žmonos gyvenimo srityse turbulencijos – darbe problemos, tėvų ar jos pačios sveikatos bėdos, ji išsunkta ir jai dabar prastai klojasi? Skirtis besiruošiantis vyras tai irgi mato. Savas žmogus ta žmona. Ir jaučiasi sušiktai. Jis jausmus turi. Ne tik meilužei.
KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!