KAIP ATPAŽINTI APSIMETĖLĮ PRINCĄ INTERNETE

Pabandysiu susmeigti į vieną vietą raudonas vėliavytes, pažiūrėkit šitą istoriją, kad pasitikrintumėte, kaip ir kur jos pasirodo.  Šviežia  lietuviška istorija apie apsimetėlį princą čia.

Pirma pažintis

Internetas nėra saugi vieta. Net jei nelendi į pažinčių puslapius, tai feisbukas ar instagramas tau kasdien duos porciją kandidatų, ypač jei kokia draugė jau juos priėmė į draugus. Užvakar prašėsi į mano draugus  laivo kapitonas profilio nuotraukoje, o viršelio fotografijoje baltais dantimis šypsosi juodaodis, kad būtų linksmiau – jo laiko juostoje  trijose neviliojančios Afrikos nuotraukose  du jo gentainiai plovė seną automobilį žvyro aikštelėje pasidėję kibirą šalia. Na štai, susipažinkit, šviežias princas. Atkeliavo per bendras drauges.  Įdėmiau pažiūrėkit į nuotraukas jo feisbuke. Kiek rasit raudonų vėliavyčių?

Statistika

Man sako, kad aš gaištu laiką apie tai rašydama. Gal. 

The Washington Post rašo, kad „Scamalytics“ – kompanija kuri renka ir tikrina pažinčių anketas internete kai kurių interneto pažinčių svetainių užsakymu, – teigia, kad  pusė milijono  iš 3,5 milijono anketų yra netikros – tai sukčiai. 3 iš 10. Taip kad iš 10 laiškų trys gali būt pavojingi. Lietuviškos statistikos nežinau, va angliška kaip šiurpina: 2017-aisiais registruoti (!)  3557  atvejai, kai pinigai buvo sumokėti romantiškiems interneto princams. Tai –10 pranešimų per dieną ir maždaug £11,500 vidutiniškai. Nepurto? Moterys dosnesnės, emocionalesnės, jos pakliūva dažniau – 63%, vyrams irgi sekasi – 37%. 

Amerika. Tie patys 2017-ieji. 15000 žmonių pranešė apie apgaulę, jie  prarado 211 milijonų USD – sako FBI. Ne visi atvejai apie princus, bet visi jie pagrįsti pasitikėjimu ir apsimetimu – draugais, šeimos nariais, romantiškų santykių partneriais.  

Statistika netiksli,  nes spėjama, kad  90 procentų aukų apie tai tyli. Iš gėdos. Ir iš puikybės. Nes po nuostabaus laiko ir santykių, kuriais gyrėsi draugėms ir draugams, sunku prisipažint, kad „pasimovė“. Finansinis praradimas pjauna per kišenę, o emocinis –  dar labiau drasko širdį.

Ar yra būdų apsisaugoti? Teko nemažai sukčių sutikti moderuojant užsienio pažinčių portalo anketas ir nuotraukas. Interneto nusikaltimų tyrėjai gal patartų ką kita, tačiau iš savo patirties galiu jums parodyti raudonas vėliavytes. 

Nemoki kalbos? Bėda.

Ar ieškai princo, ar jis pats atjoja, geriau, kai gali susikalbėti. Jei negali laisvai bendrauti, esi silpnesnioji pusė. Ir pavojų padaugėjai dvigubai.  

 • Ar susirašinėji su google translator? Kvailystė. Forget it.
 • Ar jo pirma žinutė ilgesnė nei 3 sakiniai? Ar pasirašo vardu? Gal dar ir pavarde? Galima  iškart trint. Ar kreipiasi  Honey, My Dear, Hi Beauty, Hi Sweetheart? Jau seniai reikėjo spaust mygtuką „report scam“.
 • Ar jo laiškai visada gerokai ilgesni nei jūsų?
 • Ar sakinių konstrukcijos ir gramatika nekliūva, jei susirašinėjat su britu ar amerikiečiu? Jei visada pvz. vietoj I am rašo i am – iškart meskit velniop. Alio, jei mus mokykloj išmoko I am parašyti taisyklingai, tai jie to mokosi nuo pirmos klasės. Ir turėjo išmokt.
 •  Ok, gal ir jūs nemokat anglų kalbos tobulai? Ar parodėt jo tekstus savo draugei, kuri gerai moka kalbą? Ji pastebėtų klaidas, tik bijot, kad pasakys tiesą?
 • Ar akies nedrasko  pasikartojantys žodžiai? Kuo daugiau kartojasi love, forever, miss you, we will meet soon…–tuo blogiau. Kitas žodis, kuris yra raudona vėliavytė – God. Kuo daugiau meilės dievui, tuo mažiau meilės jums. Keista, bet tikra koreliacija.
 • Ar labai anksti pradėjo kalbėti apie meilę jums, sorry, jūsų interneto vaizdeliui?

Nuotraukos 

Nuotraukos daug pasako apie žmones, tik reikia jas panagrinėti. Ir niekada nepamirškit, kad bendrauti galite ne su tuo, kas nuotraukoje.

 • Įdėmiai žiūrėkit profilio nuotraukas. Matykit detales – kartais verta paklaust, kur princas fotografavosi, kada su kuo buvo. Ar patiko ten? 
 • Ar nuotraukos senos? Jei taip – paprašykit, kad kokią naują įdėtų.
 • Ar jis  nuotraukose su vaikais, karo zonoje? Gal su šalmu ir kepure? Apžiūrėkit ausų formą visose nuotraukose.  lengva pamatyt, jei kiekvienoj herojus skirtingas.
 • Šiaip jie visi labai gražūs ir linksmi nuotraukose. Tokie net įtartinai per faini. Jums. Ir man irgi. 
 • Ar tikrinot nuotraukas? Kur? Google.com ar tineye.com paieškoje įkeldami nuotrauką ar jos adresą. Jei rasit, žinosit ką daryt.

Profilio informacija

Ką žiūrėt? Yra daug dalykų, tačiau keli yra pagrindiniai – viskuo abejoti. Man lengva, aš nenorėdama pastebiu detales, jums reiks varyt pagal šituos punktus. Nors du atsakymai „taip“, kylat nuo kompiuterio – susitvarkykit spintą, paskaitykit, pasportuokit ir jį kuriam laikui pamirškit.

 • Ar žmogaus ūgis ir amžius ir dera su nuotrauka. Skiriasi?
 • Ar jis karininkas, inžinierius, darbuojasi naftos platformoje, kapitonas, pilotas, karo gydytojas?   Tai skambutis jums – laikas prabust.
 • Kokia jo šeimyninė padėtis – našlys su vaiku ar vaikais?  Žmona žuvo avarijoje ar mirė nuo vėžio?  Dar viena vėliavėlė.
 • Ar jis yra iš vienos šalies, o nuolat keliauja arba dirba kitoje (dažniausiai trečiojo pasaulio) šalyje?  Laukėte likimo ženklo – štai jis. Ženklas.
 • Ar nurodo savo veiklos sritį, kuri bet kam daro įspūdį (deimantų, aukso prekeivis pvz.)? Ar girdit, kaip jūsų santaupos ruošiasi su jumis atsisveikint. Net šnara.

Pažinčių puslapyje ir kitur

Pažinčių puslapiai sako, kad bendrautumėte juose ir niekur neitumėt, nesvarbu kiek ilgai bendraujat. Ten tikrai saugiau.

 • Pažinčių portalai skenuoja savo narių profilius. Tikrina nuotraukas, stebi neįprastą narių aktyvumą ir elgesio algortitmus (jei kažkas itin intensyviai su daugeliu bendrauja), registruoja kitų narių atsiliepimus, blokavimus, pranešimus. Ir nagrinėja.
 • Yra moderatorių, gyvų žmonių, kurie peržiūri įtartinas anketas ir nuotraukas tų, kurie sukėlė įtarimų kitiems. Moderatoriai (kartais keli ar keliolika moderatorių išsako nuomonę ir tada profilis naikinamas).
 • Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, palikit susirašinėjimą pažinčių puslapyje savaitei kitai, galbūt sistema jį ištrins ir bus ramu. Taip dažnai būna, nes apsišaukėliai užsiregistruoja kelioms dienoms ir pabėga su grobiu  į nekontroliuojamus plotus.
 • Jei jūs pati pranešit apie jo profilį ir įtarimus,  o jį  pažinčių portalo sistema ištrins (jau perbėgus į kitas bendravimo programėles) jis pasakys, kad pats išsitrynė anketą, nes mintyse „only you“.
 • Kuo greičiau princas nori pabėgti iš pažinčių puslapio ir bendrauti kitais virtualiais būdais, tuo labiau įtartinas.
 • Jei siūlo perbėgti, nepasiduokit. Jei jau pasidavėt, rinkitės teritoriją pati. Skype tik bailiams. Ten pasislėpti lengviausia. Google Hangouts irgi tas pats.
 • Pokalbių programėlės su telefono numeriu – Whatsapp, Viber – gal ir geriau, bet neįsijauskit ir nenurimkit per anksti. Pažiūrėkit, kokios šalies tas jo numeris.
 • Jei jau turit jo telefono numerį, pagooglinkit tinkamai – nepatingėkit kelis puslapius rezultatų perverst. Jei „princas“ilgametis, galit rasti jo veiklos pėdsakų kitų aukų pasakojimuose.
 • Ar jis skambina? Ar ryšys blogas. Turi būt blogas. Ir akcentas jo nebritiškas ar amerikietiškas. Ir tai, kad su „dukra“ ar „mama“ duos pakalbėt, nieko nereiškia. Jie dirba ne vieni.

Temos ir dramos

Apie bendrą ateitį kalbat, o susitikimas realiam gyvenime vis nukeliamas. Apie ką dar jūsų pokalbiai?

 • Žiūrėkite, ką ir kaip jis rašo. Ar jis bendrauja, ar atsako į jūsų klausimus, ar tik pasakoja apie save, linki geros dienos, siunčia bučkius, klausia ar gerai miegojot ir linki kitos geros  nakties?
 • Kaip greitai pradeda pasakoti apie savo sėkmingą verslą ir pinigus?
 • Ar ištisai mirksta intenete ir nuolat su jumis bendrauja? Parodykit man tokį verslininką! Viskas kitaip, juk reik laikyt jus ant trumpo pavadžio. Kontroliuok ir manipuliuok – tokia šito darbo esmė.
 • Paklauskit apie jo pomėgius, mėgstamiausią knygą, kiną, nuvyniokit į šoną nuo jo pokalbio temų ir pažiūrėkit koks bus atsakymas.
 • Ar kalbantis kitom temomis nesikeičia jo braižas? Ar neatrodo, kad rašymo stilius visai kitas?
 • Pažiūrėkit objektyviai (jei galit, o gal kam parodykit), gal žinutės tokios beveidės, kad tiktų bet kam, jei tik pakeistumėt kreipinį, kuris ne visada tinkamai įrašytas?
 • Jis kartais susipainioja ir atsakinėja apie tai, ko niekada neklausėt. Jis vienu metu dirba su keliomis, būna, suklysta. Kai pasakysit, kad apie tai nekalbėjot, gražiai išsivynios. Profas!
 • Ar jis greit nuo pažinties susiruošia į tolimą komandiruotę? Ar paprašo instaliuoti kokią nors naują pokalbių programėlę, nes toji, kuria bendraujat, ten uždrausta? Arba internetas jos nepalaiko. 
 • Ar siunčia jums selfiukus ar šiaip nuotraukas iš kelionės? Ar ten kyla problemos su telefono kamera, o iš muilinės negali nuotraukų perkelt? 
 • Jam nuolat kažkas nesiseks ir visada turės daug pasiteisinimų kiekvienai istorijai. Viskas bus labai jautru ir tikra.
 • Na, o kai jau jis kelionėj, toli nuo namų, neretai painiojasi tarp laiko juostų ir rašo jums kiaurą parą.
 • Kai porą dienų pakeliaus, tada paprašys pinigų. Kaip? O koks jums skirtumas?

Jūs iki šitos vietos neprieisit!

Labai tikiuosi. Jis išvažiavo į kelionę, jūs irgi kur nors išvažiuokit. Į realų gyvenimą. Nes kol nosis internete, tai ir ausys užgulusios, ir protas neblaivus. Ir draugių patarimų negirdit. Vakarais gerkit mėtų arbatą ir greičiau užmigsit nei su jo „good night, sweetheart“.  Nereikia numot ranka, kad tik durnos bobelės-kaimietės-beraštės pasimauna. Yra tarp aukų ir ta pačia kalba kalbančių – universiteto profesorė, ir verslo vyriškis, ir pensininkė, ir tikras inžinierius. Tik visi tuo metu buvo po skyrybų, sutuoktinio mirties ar dar kokių nors pergyvenimų – žmonės, pasiilgę gražių ir tikrų emocijų. Ir jie norėjo stebuklo. Negi uždrausi norėt?

2008 išleistoje knygoje  Truth, Lies and Trust on the Internet Monica Whitty, Leicesterio universiteto mokslininkė – psichologė, kuri gilinasi į interneto realybę,–  rašo, kad internetiniai santykiai gali būti „hiperasmeniški — daug stipresni ir intymesni už fizinius santykius“.  Kodėl? Nes abi pusės išvengia aplinkos trukdžių, kurie neišvengiamai blaško bendraujant akis į akį; jie  susikuria idealizuotus avatarus,  kurie nusipelno daugiau pasitikėjimo ir artumo, nei jie patys, tikrieji, sugebėtų…

O dabar pribaigsiu 3 klausimais

Tiesiai. Konkrečiai. Tau. Įsivaizduok, kad jis tikras, tas princas. Nesunku įsivaizduot, nes taip ir galvoji.

 1. Ar  jis įsimylėtų Tave gatvėj pamatęs?
 2. Ar lietuvis tokiomis kalbomis apsuktų Tau galvą?
 3. Ar tam, su kuriuo susipažinai vakar bare, pervestum pinigų?

Ir atsakysiu pati į tuos klausimus už Tave, nes tikrai neprisipažinsi:

 1. Ne, nes pati nesijauti verta princo ir tokio svajonių gyvenimo.
 2. Ne, nes lietuviai ne tokie, kaip užsieniečiai. Daug jų turėjai, tų užsieniečių? 
 3. Dar ko, lyg neturėtum kur pinigų dėti kažkokiems nepažįstamiems pervedinėti. bet jis gi …Princas.

Ne, aš ne paranojikė. Taip, aš tikiu stebuklais, kurie atsitinka kitiems. Taip, man patinka atsitiktinumai ir sutapimai. Žinau, kaip pamesta galva pridaro daug bėdos. Ir kad vedybos iš išskaičiavimo – pačios tvirčiausios, jei gerai suskaičiuoji. Tai ir skaičiuok, mažule, kai esi internete. Meilė bus, kai/jei susitiksi. 

 Čia ne apie meilę kalba. Ir ne apie vedybas. Apie darbą, kurį žmonės dirba anapus ekrano ir nori, kad būtent Tu už tai sumokėtum.

P.S. Karmos taškai už pasidalijimą. Tikrai verta pakišti paskaityti tai draugei, kuri įklimpusi nežinia kokiuose niekur nevedančiuose susirašinėjimuose su užjūrio princais.

5 komentarai “KAIP ATPAŽINTI APSIMETĖLĮ PRINCĄ INTERNETE

Pridėti Jūsų

 1. Ačiū,kad pasidalinote/parašėte šį straipsnį. Pasirašau po kiekvienu žodžiu, yra atvejų Lietuvoje tarp pažįstamų, moterys taip naiviai užsikabina už gražaus žodelio, nes tiki jog kažkur yra princas ir ji yra verta truputėlio laimės. Kaip vienai pažįstamai pasakiau, jei nenori klausytis mano patarimų ir siunčiamų straipsnių apie apgavikus tada bent jau daryk viską ką nori, tikėk šia greita meile ir šiuo princu,kol tau tai nieko nekainuoja. Jos atveju tai buvo našlys vyras, likęs su dukra, o žmona žuvo autoavarijoje, ir tariama dukra kalbėjosi su mano drauge.. viskas labai įtikėtina ir… pinigus vistiek pervedė (per westerną), o princas išgaravo..
  Mielos moterys, linkiu mylėti ir būti mylimom, bet būkite budrios.

  Paspaudė "Patinka": 1 person

 2. Didžiausia bėda, kad tokios istorijos yra didelė gėda. Pasakoti kitiems, kaip apsigavai – jokia laimė. Juo labiau, kad iki tol visos draugės ar kolegės matė besišypsantį veidą. Moteriškos draugystės ypatumas – kadi vienai gerai, bet koks patarimas iš draugės priimamas kaip jos pavydo išraiška. Pavydi, turbūt, užtat mane atkalbinėja nuo princo… Noras būti mylima labai daug kainuoja…Nors meilė, tai nemokama gi, kai pagalvoji.

  Patinka

 3. …bendraudama internete tu:
  1. Nežinai, kad galbūt tai psichopatas ar lengvesnę negalią turintis tipas. Su diagnozėm gatvėje peilius nešiotis nieks neleis, bet internete jie “nesugaunami“. Puiki terpė daryti baisius dalykus ir likti nenubaustiems. Psichinę negalią turintys nebūtunai intelekto mažo. Dažnai tai gudrūs manipuliatoriai. Turėk minty. Gal susirašinėji per FB, o jis jau renka tavo kontaktus, kad vėliau turėtų galimybę šantažuoti, t.t. Protingas supras kodėl nesi įkėlusi kalno foto, kodėl nepateiki daug info apie save.
  2.Nuojauta, kad kažkas ne taip dažniausiai neapgauna.
  3.Pasidomėk su kuo bendrauji (per google turėdama vardą ir pavardę) nuo iki, kai susitikti gyvai, jei planuoji susitikti ir dar kartą.
  4.Nepamesk galvos.

  Patinka

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: