4. SKAITMENINĖ SILPNAPROTYSTĖ

Pažįstu šeimų, kurios didvyriškai grumiasi su vaikų noru turėti telefoną net ir pradėjus eiti į mokyklą,  žinau ir tokių, kur metų amžiaus vaikai pasiima „savo“ iPadą ir ramiai leidžia laiką.  Ar vaikai dažnai verkia? Nebe, nes turi ipadus ar telefonus. Verkia tada, kai juos atima. 

Skaitmeninė silpnaprotystė arba skaitmeninis autizmas – čia turbūt netikri pavadinimai, bet geri,  ane?

Skaitmeninė silpnaprotystė, sako, būdinga vaikams,  kurie nuo gimimo auga šalia skaitmeninių prietaisų.  Garsieji britų mokslininkai (reikia jais patikėt, nes būtent  tokiais tyrimais ten rūpinosi vienas tos valstybės informacinių reikalų komitetas)  nustatė, kad  6 metų vaiko kompiuterinis intelektas  yra didesnis nei 40-mečių suaugusiųjų. Einam slėptis. Ir greitai. 

Pabandysiu papasakoti šiek tiek apie tai, kas man pačiai buvo įdomu. Mes gimstam su smegenų pusfabrikačiu – tokia beveik tuščia koše galvoje, o toje košėje yra nervų ląstelių, kurios turi tapti efektyviomis saugusio žmogaus smegenimis. Paprasčiau sakant, gimstam kaip kompiuteris be operacinės sistemos ir programų, kurias reikia ten sudėti, kad galėtume tinkamai funkcionuoti. Įdomu tai, kad smegenys formuojasi iki 25-27 metų, o iš 100% smegenų ląstelių,  kurias turi kūdikis,  suaugusiajam belieka tik 50%. Baisoka kažkaip.  Paskui kada nors papaskosiu, kur jos dingsta, nes irgi labai įdomus tas procesas.  Taigi,  nuo pat pirmų akimirkų tos ląstelės turi susikurti tokias jungtis, kurios galėtų mums padėti funkcionuoti visą likusį gyvenimą – smegenys turi išmokti atpažinti emocijas, koncentruoti dėmesį, gebėti mąstyti, kurti vaizdus, matyti neapverstą vaizdą ( nes akys tai mato aukštyn kojom), suprasti kalbą, net vaikščioti negalvojant kaip tai tinkamai daryti. Svarbu, kokiose salygose tos jungtys formuojasi, kokie dirgikliai yra aplinkoje, nes nuo to priklauso, kas ir kaip susiformuos, o kas nunyks. O nunyksta tie neuronai, kurie negauna iš išorės pakankamai dirgiklių.

Mano mama yra vaikų neurologė – seniai žinojau, kad vaiko vystymuisi svarbu lavinti smulkiąją motoriką, bet nesigilinau, kodėl čiupinėjimas yra jėga. Vaikai viską grabalioja, liečia, ima, kiša burnon. Tai pats objektyviausias aplinkos pažinimo būdas, kuris formuoja supratimą apie pasaulį – per skonius, spalvas, faktūras, šilumos ir šalčio pojūtį ir visa kita… Ir seniau, dar be smegenų tyrimo metodų, buvo aišku,  kad mūsų mąstymas gimsta pirštų galiukuose.

Glostyti katę ekrane ir iš tikrųjų – ne tas pats. Na, nežinau ar kas iš jūsų  bučiavosi per stiklą, bet pabandykit tai  įsivaizduoti ir prisiminkit, kas yra tikras bučinys. Truputį skiriasi.

Ir kalba ne apie tai, kad vaikas nesupras užaugęs, kuo skiriasi ožka nuo katės, o bučinius atpažins tik  :)*  Vaikų smegenys formuojasi su defektais – kai kurie mokslininkai aktyvumo ir dėmesio sutrikimą (ADHD)  laiko  tiesiog smegenų nesugebėjimu sprendžiant  problemas į  vieną visumą sutelkti skirtingas smegenų žievės sritis, kurių tarpusavio ryšiai formuojasi augant.  Vaikus, kurie persisotino skaitmeniniu turiniu ir tai paveikė jų smegenis, sunku kažkuo sudominti, jie ilgam nesutelkia dėmesio,  jiems trūksta stabilumo, nes jie nuolat  reaguoja į visokiausius kokius išorės dirgiklius, o rezultatas –  mąstymo gebėjimai menkesni.   Neramūs jie. Nenustygstantys. Ir mokykloje, ir tarpusavio santykiuose. Tik maždaug trečdalis vaikų išauga tą  dėmesio sutrikimą, o kiti su  tuo gyvena visą likusį gyvenimą. Ir nesugeba vairuoti autostrada 100 km nepažiūrėję į telefoną, nes nuobodu. Pridėkit čia dar ribines nerimo išraiškas ir panikos atakas …

JAV,  kur skaitmenizacija dar labiau pažengusi, jau vėl atsiranda klasikinių mokyklų. Tiesa, ten pakliūti sunku ir labai brangu. Panašu, kad ateityje gebėjimas mąstyti bus tik tam tikros, visai nedidelės visuomenės dalies, elito, skiriamasis bruožas. Nors kai pagalvoju, gal visi bus laimingesni, nes … nieko nekomplikuos? Ir nesigilins. Visos problemos juk kyla tada, kai norisi nerti giliau? Plaukti paviršium gerokai paprasčiau. Nemąstant.

 

Daugiau iš „trečiadienio dozės“ apie smegenis

1. NUO NAUJŲJŲ NEPAVYKS

2. MIEGAMASIS IŠDUODA JŪSŲ PASLAPTIS

3. KAS DŽIOVINA SMEGENIS

5 komentarai “4. SKAITMENINĖ SILPNAPROTYSTĖ

Pridėti Jūsų

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: