6. KODĖL NESUPRANTAM KITŲ

Žinau, kad  nuliūdinsiu. Ir pati liūdėjau, kai susivokiau – visą sąmoningą gyvenimą galvojau, kad kažkaip įmanoma suprasti kitus. Nea. 

Tam, kad suprastume kitą žmogų, mums reikia jį rekonstruoti. Baisu, žinau, skamba kaip kokio seno apipuvusio namo rekonstrukcija. Panašiai ir yra. Žiūrim į tą namą ir matom rekonstruotą-renovuotą, kiekvienas savaip.

Mums atrodo, kad mes bendraujame su kitu žmogumi. Nė velnio.

Taigi mes matom tą žmogų, galim užuost jo kvapą,  pačiupinėt tas vietas, kurias tik leidžia, galim girdėt, koks jo balso tembras (ir tai tik oro bangos, kurias smegenys perkuria), na dar galim paragaut. Tiek objektyvių dalykų. Ir tai, kad nematom jame skylės ir matom ne aukštyn kojom -– smegenys pasistengia. Rimtai, tinklainėj yra akloji dėmė, kurioje nėra šviesai jautrių receptorių, ta vieta nematom, o smegenys prikuria trūkstamus elementus ir dar žmoniškai  apverčia vaizdą.

O charakterio nepačiupinėsi ir jokiomis juslėmis nepajusi. Dažniausiai nė nenutuokiam tikrųjų žmogaus poelgių motyvų, tikslų, nežinom psichologinių ypatybių, patirčių, kurios jį suformavo ir kaip viskas susiklojo jo galvon, nežinom, kodėl jis taip galvoja, kaip galvoja, ką ir kaip jaučia. Mes tik darom prielaidas, remdamiesi savo (netikslia!) rekonstrukcija.

Mes manom, kad apie juos žinom, jie galvoja, kad apie mus žino. Visi apsigaunam. Ir kvailiausias priekaištas, kokį tegalima išgirsti ar pasakyti: „Aš visai ne toks, tu tik matai mane tokį ir visko prisigalvoji.“ Tai aišku!  Ir aš ne tokia, kokią matai. Aš su skyle būčiau, jeigu tik matytum.

 

SU KUO TU ČIA BENDRAUJI, A?

Mes bendraujam su savo galvoje sukurtu jo vaizdu. Tai tik idėja, spėjimas, prielaida, koks yra tas žmogus.  Negali būti? Aišku, kad gali. Tai iš kur paskui tos frazės :„ aš galvojau, kad jis  toks …“, „net negalėjau pagalvoti, kad jis …“ „ Ji atrodė tokia, o iš tikrųjų…“ Prirašykit ko norit, viskas  bus į vienus vartus, nes jau pajutot apie ką aš kalbu, ane?

 Ir bėda – mūsų. O tai, kad jie nesupranta mūsų – jų. Viena mano draugė, su kuria kalbėjom apie pasimatymus po pažinties internete,  sakė: „Aš labiausiai bijočiau, kad apie mane susidarys neteisingą nuomonę“. Aišku, susidarys neteisingą. Svarbu, ar ji, ta neteisinga, jiems patiks :) Aš pati nuolat darau neteisingas išvadas apie kitus žmones, nesvarbu kaip ilgai juos pažįstu. Kai kažkas atitinka mano patirtį, suvokimą, kai smegenys užmauna kitą žmogų ant tokio kurpalio, kokį aš turiu, atsiranda tas „aha“ efektas, tipo, yo, dabar aš jį supratau. Juokiuosi balsu. 

Prisiminkit ankstyvą vaikystę  ir tėvus, kurie tikrai žinojo jus kaip nuluptus, nes nebuvo kitų žmonių, kurie jus geriau ir ilgiau pažįsta.  O dabar prišliaužkit prie durų ir paklausykit, ką mama pasakoja apie jus kaimynei: kodėl jūs padarėt taip ir anaip, kad jūs esat toks ir anoks. Nualpsit iškart. Prie durų. Nuo nesąmonių, kurias girdėjot. Ir prieš nualpdami pasipiktinsit, kaip taip įmanoma nesuprast? Ne be pagrindo nualpot.

 

ETIKEČIŲ FABRIKĖLIS

Dabar užaugot, tai paklausykit apie mano draugę – jūs jos dar nepažįstat, bet ji dirba didelėj  tarptautinėj kompanijoj, vadovauja 25 žmonių skyriui, nė karto nebuvo ištekėjus – vadinasi labai valdinga, bjauraus charkterio, – galvojat jūs. Ji graži, blondinė, šypsosi iki krūminių dantų, turi iPhone, vairuoja BMW, dainuoja karaokę ir bėgioja maratonus. Ką dabar galvojat? Kad ji turi labai mažai laiko santykiams ir aukštus reikalavimus vyrams, nes iki šiol dar neišperėjo bent dviejų vaikų, o jau 40-metis buvo vakar.  O jei kartą išgirsit apie jos pasimatymus su Tinderio berniukais (ir prisiminsit savo arba tai, ką kažkur girdėjot), nuspręsit, kad ji plius labai palaido būdo ir jai nereikia rimtų santykių. Tai va, užlipdėt etiketę pagal savo išankstinę nuostatą, kurią sugraibėt iš savo smegenų, kurios pasinaudojo primityviom, patogiom schemom, jūsų asmeninėm patirtim ir  uždėjo ant kito žmogaus.  Suklasifikavot  ir įspraudėt  į rėmus, kuriuos turit savo (!)  galvoje. O paskui su ja susitikot ir  toliau  bendraujat su tuo vaizdu, kurį patys ir susikūrėt. Smegenys tingios, jos nemėgta permainų – taupo energiją, kurią mąstymas ir neįprasti  sprendimai tiesiog žaibiškai išeikvoja. Tai spėju, kad vargu tą etiketę perkabinsit, nesvarbu kiek laiko praėjo nuo pirmojo vaizdo susikūrimo. Nors jau viskas kitaip. Ir to žmogaus gyvenime, ir jūsų tarpusavio santykiuose.

 

NE VISKAS YRA TAIP, KAIP ATRODO

Kažkada vaikystės draugas jus apgynė muštynėse ir jaučiatės jam amžinai dėkingi galvodami apie jį kaip apie išgelbėtoją, ištikimą draugą, o jis  pakeliui link trisdešimtmečio sumušė kone iki mirties šešis ir jums niekaip net neateina į galvą, kaip jis (!) galėjo taip padaryti. Nes jis tiesiog mėgsta muštis, yra karšto būdo, paauglystės hormonai kaitino, tądien buvo piktas, nes nubaustas tėvo  ir mušėsi visai ne todėl, kad norėjo jus apginti. Bet jis jūsų akyse didvyris! 

O dabar paklauskit savęs, ar yra pasauly nors vienas žmogus, kuris  suprastų jus taip, kaip jūs patys save suprantat? Sąžiningai atsakėt?  Fiasko!  Vienas kitas  supranta labiau nei kiti (bėkit apsikabint ir saugot,  jis lobis), kitas mažiau, kitas visai nesupranta, tik toleruoja (nes jam dzin iš esmės), o anas supranta būtent tai, ko net sau negalit prisipažinti (ir velniam tas supratimas, jei darosi nesmagu ir nesaugu). 

Bet taip, kad giliai, visapusiškai, iš esmės ir detaliai? Taip nebūna… Gedulas. Suprantu, kad sudaužiau jūsų gyvenimą.

Bet gera naujiena yra. Galima treniruotis. Ir pirmiausia kreipti dėmesį į elgesio faktus, motyvus, žmogaus socialinius ryšius ir psichologinį tipą. Ir mažiausiai reikia klausyt, ką jis apie save pasakoja.

P.S. Ne daugiau trijų šimtų žodžių, sakiau sau. Žmonės neskaito ilgų tekstų. Maža trečiadienio piliulė. O aš pusę teksto  ištryniau ir vis tiek daugiau nei 800. Šiandien jums kliuvo didelė tabletė. Nepasprinkit, užgerkit stikline vandens. Gurkt!

1. NUO NAUJŲJŲ NEPAVYKS

3. KAS DŽIOVINA SMEGENIS

4. SKAITMENINĖ SILPNAPROTYSTĖ

5. ŽMONĖS MŪSŲ GALVOSE

4 komentarai “6. KODĖL NESUPRANTAM KITŲ

Pridėti Jūsų

  1. Tikiu, kad dar labai daug žmonių nėra praradę gebėjimo ir noro skaityti ir ilgus tekstus, ypač jei tema labai įdomi. Ačiū, kad rašote.

    Patinka

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: