13. Lengvi pasirinkimai

Pamenu, kaip prieš gerus dešimt metų darbe darydavome fokuso grupių tyrimus – klausinėdavom savo perspektyvių būsimų klientų apie tai, kas jiems naujame produkte patinka, o kas nelabai. Ir tada atsižvelgdami į jų pastabas ir mūsų pastebėjimus, tobulindavom produktą ir palaimindavom jį rinkai. Ir ne visada mes, kaip ir kiti gamintojai kad ir iki smulkmenų ištobulinę produktą, galėjome tikėtis sėkmingų pardavimų. 

KAS PATINKA SMEGENIMS?

Dabar turtingesnė įmonės to nebedaro. Kodėl? Nes niekas nebetiki tuo, ką žmonės sako. Nes jų smegenys sako kitaip. Turtingesnės įmonės naudojasi funkcinio magnetinio rezonanso tyrimu.

Va pavyzdys vieno tyrimo, kad būtų aišku. Jaunus žmones sukišo į tą aparatą ir jiems leido muziką. Ta muzika jiems buvo nauja, o dainininkai – nelabai žinomi. Dainos buvo naujos ir laukė ofcialuas leidimo. Tiriamieji turėjo išrinkti tas kompozicijas, kurios jų nuomone turėjo tapti hitais. Jauni žmonės darė sprendimus sąmoningai. Tuo pačiu aparatas fiksavo ir smegenų veiklą. Ir mokslininkai matė, kokia muzika patinka žmonių smegenims. 

Mokslininkai sužinojo du dalykus: tas sąrašas, kuris patiko žmonėms ir tas, kuris patiko jų smegenims nesutapo.  Po metų, kai muzika buvo išleista oficialiai, mokslininkai įvertino prognozes ir realybę. Topuose atsidūrė ta muzika, kuri patiko žmonių smegenims, o ne ta, kurią tiriamieji išrinko. Reikia kišt klientus į skanerius ir pamatysim, ne tai, ką jie sako, o kas iš tikrųjų jiems patinka.

Taigi, sprendžia mūsų smegenys, o sąmonė tiesiog sutinka su jų sprendimu. Čia kaip mesti rūkyti, bėgioti nuo pirmadienio ar visa kita.

 

KAM TA MATEMATIKA?

Viskas ok, mes galim priimt teisingus sprendimus. Ir net labai teisingus. Ir smegenys nėra kvailos. Ap Dijksterhuis ir Loran F. Nordgren, su olandų mokslininkai studentams pasiūlė išsirinkti vieną geriausią butą iš keturių panašių variantų. Visi tiek butai buvo apibūdinti 12 informacijos vienetais/savybėmis. Viso – 48 variantai. Vienas butas buvo tikrai geresnis už kitus. Tyriamieji buvo padalinti į tris grupes. Viena grupė buvo paprašyta iškart pasakyti savo pasirinikimą, kitai grupei leist pagalvoti 5 minutes. Trečiosios grupės nariai buvo įspėti, kad reikės apsispręsti po 5 minučių ir iki tol jų dėmesį blaškė kita nesusijusi užduotis. Jei pamenu, tiriamieji sprendė kažkokius sąmoningumo reikalaujančius uždavinius, lyg matematikos.  

Geriausią variantą pasirinko 59% procentai žmonių iš trečiosios grupės (po uždavinių sprendimo) , 47% tų, kurie pagalvojo ir 36% tų, kurie turėjo apsispręsti iškart.  Ką padarė matematika? Matematikos uždaviniams spręsti reikia sąmonės veiklos, kai pasąmonė paliekama ramiai apdoroti informaciją.  Beje, sąmoningai įvertinti visus 48 infomcijos vienetus nėra jau toks lengvas darbas.

Taigi, greiti sprendimai nėra patys geriausi, kaip ir ilgas galvos kvaršinimas.  Jei norite leisti smegenims apdoroti informaciją, kad viskas sušoktų į vietas, duokite sau sąmoningo darbo. Paspręskit matematiką su vaikais arba užpildykit mokesčių deklaraciją, o paskui žinosit, kurį variantą pasirinkti.

„Pasąmonė gali sukurti simfoniją, bet negali padauginti 173 iš 19“.   
Richard Nisbett

 

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: