18. Ar vyrų ir moterų smegenys skirtingos?

Šiaip jau manau, kad žmonės yra vienodi. Ir vyrai, ir moterys. Biologiškai kūnai skiriasi tik kai kuriomis „galūnėmis“ ir tiek. Nesiskiria mūsu kepenys, inkstai ir širdys. Nesiskiria ir smegenys, gal tik vos vos. Va visai neseniai su rimtom veido išraiškom kai kurie svarstė, kad prezidentė moteris tarsi bus ne tokia protinga kaip vyras. O jei dar turėtų vyrą ir kelis vaikus, tai kartu su vaikų gimimu smegenų dalies ir protinių gebėjimų būtų netekusi – nejuokauju, skaičiau ir tokių sapalionių. Dieve, dieve, ir kaip nekyla minčių per kurią vietą ir kokiu atveju vyrams tos smegenys galėtų išvarvėt?

Daugybė kartą mokslininkai bandė nustatyti, kokie skirtumai tarp moterų ir vyrų smegenų. Nustatė. Neuroseksizmo šalininkai teigia, kad moterų smegenys mažesnės, nesvarbu kad jų galvos didesnės. Matuoja plotą, svorį, kiekvienos skilties dydį, apie pilkosios ir baltosios smegenų masės proporcijas, kognityvinius sugebėjimus, IQ ar dar kažką. Vieni tyrimai rodė vienaip, kiti kitaip. Žodžiu, kas norėjo, tas tyrinėjo, kokias hipotezes turėjo, tokias išvadas padarė. Apie tuos rezultatus dabar knygas rašo, nes yra ką rašyt, tik tiesos niekas nežino.

Moterų ir vyrų smegenų skirtumai neryškūs. Sako, kad vyrų smegenyse daugiau neuronų jungčių pusrutulių viduje, o moterų smegenų pusrutuliai labiau sujungti vienas su kitu. Kairysis pusrutulis – kalba, dešinysis – faktai (na čia taip apibendrintai kalbant). Tai va, ryšiai tarp pusrutulių geri – tai ir transliuoja moterys viską, ką mato. O vyrai, nabagai, paklausti „ką Tu man jauti?“ net šventės proga negali pasakyt – nes kalba gi kairėj, o faktas – dešinėj, kol nukeliaus jis iki ten, iš kur bus pasakytas žodžiu, sunku sulaukt. Tai jei visi vyrai tokie, nes smegenys tokios, tai iš kur tie saldžiabalsiai ir poetai? Kur mažakalbės moterys inžinierės ir programuotojos?

Prieškaktinė žievė (prefrontal cortex), kuri atsakinga už mūsų veiksmų pasekmes. tikras reakcijų stabdys, kad nedarytumėm neapgalvotų sprendimų. Rašiau apie tai čia. Pasirodo, ji geriau išvystyta pas moteris, kaip ir logiška – jos ilgiau galvoja, prasuka galvoj visokius scenarijus, vertina, apskaičiuoja. O vyrai turi didesnį migdolinį kūną (corpus amygdaloideum), kuris atsako ir už baimę. Jis gavęs grėsmės signalą staigiai sureguliuoja streso ir kitų hormonų pliūpsnius bei atitinkamus organizmo atsakus, atjungdamas loginį mąstymą. Pagalvosim vėliau, ane, o dabar galim bėgti, muštis arba sustingti. Atrodo labai logiška, vyriška? Kol moteris ramiai miega ir prasukinėja scenarijus, vyras saugo jos miegą. Kalbu kaip seksistė? Bet įdomiausia, kad migdolinis kūnas dar reguliuoja ir kitas emocijas: džiaugsmą, liūdesį, pyktį, taigi vyrams su jausmais viskas ok, sako, užuojauta irgi ten gyvena. Tiesos dėlei reikia pasakyt, kad kai kurie mokslininkai jokio skirtumo tarp tų „migdolų“ pas moteris ir vyrus nesurado. Sako dar, kad moterų hipokampas labiau išsivystęs kairėje, ten, kur kalba, tai moterys geriau prisimena istorijas, vyrų – dešinėje, ten, kur faktai. Na, o kai moterys skundžiasi, kad joms dažnesnis „topografinis marazmas“ t.y. sunkiau orientuotis aplinkoje, mokslininkai kinkuoja galvom – taip susiklostė evoliucijos eigoje. Vyrams reikėjo geriau orientuotis erdvėje, nes eidavo jie gerokai toliau už savo kaimo ribų mamutų medžioti… Reikėjo nepaklysti. Gal ir taip.

Žodžiu daug evoliucinių, fiziologinių ir anatominių smegenų skirtumų galima surasti, jei labai ieškosim – skirtingų mokslininkų tyrimų – per akis. Tikiu, kad poelgių skirtingumas, kuris priskiriamas smegenų „lyčiai“, nieko bendra su smegenų skirtumais neturi. Vyrų ir moterų poelgiai skiriasi labiau dėl kultūrinės aplinkos, kurioje augome, dėl būdo, kaip buvome auginami, muštravimo, kas pridera mergaitėms ir kas privalu berniukams ir dar kitų dalykų nesusijusių su smegenų anatomija. Kodėl?

Priminsiu kone anekdotu tapusį reguliariai Harvarde daromą eksperimentą. Rezultatai nesikeičia, jei ką.

Malonus oras, Harwardo studentų miestelis, sėdit sau ant suoliuko ir ateina priešingos lyties asmuo, ir sako mandagiai: „Žiuriu į jus, labai patinkat man, noriu pasiūlyt mums seksu užsiimti.“ Jei merginos gauna tokį pasiūlymą, tai visu 100 procentų jos kandidatus pasiunčia ten, kur žolė žalesnė, o jei vaikinai gauna tokį pasiūlymą – 70 procentų jų… sutinka. Ką noriu pasakyt? Kad smegenys tokios pačios, tik kitaip veikia? Jūs šypsotės, nes ką tik šis eksperimentas patvirtino jūsų galvoje esančius socialinius-kultūrinius stereotipus. Kokius? Patys žinot, gi šypsotės. Aha, jiems, rupkėms, tik viena galvoj.

O dabar antra eksperimento dalis. Ta pati situacija, tik klausimas kitas. „Žiuriu į jus, labai patinkat man, noriu pakviest jus į pasimatymą“. Kaip manot, koks rezultatas? Aha, 50% ir vaikinų, ir merginų sutinka eiti į pasimatymą (kuris neaišku, kuo pasibaigs).

Tai kur staiga prapuolė tie 20 % vaikinų, kurie sutiko gaut sekso, bet nesutinka eit į pasimatymą? Atsakysiu tuo, ką pasakė mokslininkai, išsiaiškinę pradingusius procentus. Vaikinai pasakė „taip“, nes jiems atrodo nevyriška atsisakyti sekso, kai jį siūlo. Jie sutiko, nes juos privertė taip pasielgti … kultūriniai stereotipai. Nes jei atsisakysi, tai tu kažkoks ne toks. Jie sutinka, nors nelabai ir nori…

Pagalvokim, mūsų smegenys vargsta po stereotipų našta. Sexismus vulgaris ir joko neuroseksizmo.

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: