NUTRŪKUSIŲ SANTYKIŲ MUZIEJUS

Arbata jau atvėso, o ji vis dar pasakoja. Nutraukti santykius ir atsikratyti visko, kas juos primena, – sunkus darbas. „Paskui ištryniau žinutes, laiškus, surinkau visas smulkmenas, kurios jį primena, ir suverčiau į šiukšliadėžę. Pliušinį meškiuką vaikai ištraukė iš šiukšlių dėžės ir išskalbė. Džiūvo savaitę ir badė man akis. Pasakiau, kad tegul geriau slepia savo lovose, jei be jo gyvent negali, kad tik aš nematyčiau. Įsivaizduok, kvepalus irgi išmečiau. Kvepintis ir žliumbt? Ar Tu manai, kad aš išprotėjau?“

Tada nieko nemaniau, nes neprisiminiau panašaus generalinio tvarkymosi savo namuose pasibaigus vieniems ar kitiems santykiams. Kartą visa knygos verta istorija apie psichopatą, kuris suvaidino savo paties mirtį, kad nutrauktų santykius, tiesiog dingo atnaujinant operacinę sistemą. Darykit kopijas, jei norit išsaugot ir nesvarbius prisiminimus kokiai nors knygai, arba pasitikėkit ponu Atsitiktinumu – tegul jis nusprendžia, kas lieka, o kas tebunie ištrinta amžiams.

Kai kurie santykiai miršta lėtai lyg nuo sunkios ligos, kiti nukertami kaip kirviu, dar kitiems tiesiog baigiasi „deguonis“ ar juos nutraukia atstumas. Kad ir poros šimtų kilometrų. Lieka du žmonės, kurie susaistyti ne tik prisiminimais, bet ir daiktais. Tūkstančiai patarimų knygose ir internete, kaip pasveikti, kaip išmokti prisiminti praeitį su dėkingumu ir gyventi toliau. Veikia? Nelabai. Jei tau depresija, namie netvarka, kas tada tavo galvoje? Tikrai, niekas neateis į tavo širdį, jei ten dar dulka ir vietą užima seniai nutraukti santykiai. Marš tvarkyt galvos, kad širdžiai būtų lengviau.

 

O ką daryti su tuo materialiu paveldu, kuris liko? Toji pažįstama, nutraukusi savo santuokos labui kadaise labai mielą širdžiai ir kūnui paišdykavimą, suvertė viską į šiukšlių dėžę. Mest ar nemest? Sudegint ant laužo Valpurgijos naktį raganoms šokant aplink? O gal geriau per Užgavėnes ar Jonines? Pasilikt, sukompostuot prisiminimus ir vakuumuot daiktinius įrodymus, kad neužimtų daug vietos ir netrukdytų gyvent? Betgi taip norisi prisimint, kad buvo…

 

Kai važiavau į Los Andželą, mano lankytinų vietų sąrašo gale buvo vienas muziejus, o lagamine – viena smulkmena, kurią norėjau ten palikti. Aha, muziejuje.

Menininkų poros idėja – Nutrūkusių santykių muziejus (Museum of Broken Relationships) – laimėjo konkursą ir gavo finansinę paramą. Žmonės neturi pamiršti, jie gali savo skausmą paversti kuo nors kitu – tokia muziejaus vizija. Tik vien žaislinio jų triušiuko, pasakojančio istoriją apie buvusią meilę, neužteko. Reikėjo daugiau asmeninių eksponatų, primenančių gerus laikus, kurie baigėsi. Draugai ir pažįstami pasidalijo savo materialiais prisiminimais, ir šie palaipsniui tapo muziejaus ekspozicija Zagrebe. Vėliau – ir Los Andžele. Menininkų pora nė neslėpė, kad kurti kartu, kai meilė baigėsi, jiems buvo gera terapija.

Museum of Broken Relationships ekspozicijoje – tai, kas lieka pasibaigus santykiams. Taip, taip, juk patys skausmingiausi gyvenime – išsiskyrimai su žmonėmis. Tuo metu sužinai daugybę dalykų apie save ir apie pasaulį. Jei jums atrodo, kad muziejuje liejasi ašarų upės, klystat. Tiesa, yra ten mėgintuvėlis su krauju, karo veterano protezas, bet yra ir maldos kilimėlis, pūkuoti rožiniai antrankiai, ne viena vestuvinė suknelė, „Playboy“ žurnalas, sportbačių, dviratis ir banknotų. Kiekvienas daiktas pasakoja istoriją tais žo- džiais, kuriuos parašė žmogus, atiduodantis pasibaigusios meilės įrodymą.

 

Lėktuvo saugos instrukcijos ir vėmimo maišelių krūva pasakoja apie poros santykius per atstumą ir apgailestavimą, kad niekas neparašo instrukcijos, ką daryti santykiams nutrūkus. Kirvis ekspozicijoje yra pykčio ir agresijos ženklas: kai paliktas vyras per savaitę sukapojo į smulkiausius šapelius mylimosios baldus, kirvis tapo muziejaus eksponatu. Neatkimštas šampano butelis, plaukų sruogos papuošalų dėžutėje irgi atveria sielos žaizdas. Čia yra sena „Nokia“, kurią vaikinas atidavė buvusiai mylimajai, kad ji niekada nebegalėtų jam paskambinti. Ir mėgintuvėlis vokiečio ašarų, kurias jis išliejo dėl „gražios, bet klastingos moters“. Pora liemenėlių, kurios tapo nereikalingos moteriai po mastektomijos, pasakoja apie jos pačios santykius su savimi ir savo kūnu. Eksponatai pasakoja istorijas ir apie kitokius praradimus, kitais būdais ir aplinkybėmis sudaužytas širdis. Muziejų ekspozicijos keliaudamos po pasaulį grįžta papildytos naujais eksponatais iš ten, kur jos stabtelėjo.

 

Jei turit tai, ko nesudegintumėt Joninių naktį ar neįgrūstumėt į šiukšlių dėžę, nemeskit lauk. Jei tinka kūrybiška galimybė pasveikti nuo buvusių santykių, supakuokit tą skausmą, parašykit savo istoriją ir išsiųskit. Man atrodo, kad tiedu muziejai gydo – jie visai ne išsiskyrimų, o meilės archyvai. Ten skamba meilės istorijos, saugomi prisiminimai ir kuriami žmonių bendrystės įrodymai. Gal iš tikrųjų …prisiminti  yra naujas būdas pamiršti?

Ar Los Andžele palikau tai, ką vežiausi palikti? Ne. Palauksiu, kol į MO muziejų atvažiuos ta ekspozicija. O jei nesulauksiu? Vadinasi, jau nebereikės.


Žurnalas LAIMĖ, 2019 gruodis

2 komentarai “NUTRŪKUSIŲ SANTYKIŲ MUZIEJUS

Pridėti Jūsų

 1. O as kai ka pasilieku(ne viska.Ziedai ir raktai leke i siuksliu deze 😮).
  Pasilieku,kad prisiminti geras dienas.
  Juk nutruke santykiai turejo ir geru dienu ne tik blogu.Ir tai mano gyvenimo dalis.Mano gyvenimas yra vienas ,nedalomas ir neskirstomas pries ir po- viena knyga/istorija.
  Ir si istorija mano ne kito: o as nenoriu atsikratyti to kas mano 🙂.Angliskai skamba gal aiskiau : my own.Is to zodzio kyla ir zodis:owner.

  Aciu ,kad rasot.
  Visad laukiu.

  Patinka

KLAUSAU ĮDĖMIAI, KĄ JŪS GALVOJAT. Rašykit!

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: